Tengeri élőlények segíthetnek fogaink állapotán

2024.11.26.Élővilág

Könnyen lehet, hogy te magad is fájdalmat tapasztalsz akkor, ha a fogaid hideg, forró, savanyú vagy édes ételekkel és italokkal érintkezik. Ez a probléma nagyon gyakori, négy emberből ugyanis háromnak megnehezíti a napjait az érzékeny fogsora.

Ez a gond leginkább akkor tud jelentkezni, amikor a kemény zománcréteg, illetve az alatta lévő vékony dentin elhasználódik, hiszen ennek következtében fordulhat elő az, hogy az ingerület az idegeket hatványozottan éri. Quan-Li Li, a kínai Anhui Orvosi Egyetem szakértője, Chun Hung Chu-al a Hongkongi Egyetem fogorvosával karöltve belefogott egy kutatásba, mely során egy olyan anyagot kerestek, mely a fogzománc és a dentin egészségét is képes visszaállítani.

Különleges kutatás, meghökkentő eredmények

Bár elsőre talán bizarrnak tűnhet, a kutatókat ebben a kérdésben éppen a kagylók ragadós váladéka ihletett meg. Azt gondolták ugyanis, hogy ehhez a ragacsos dologhoz hasonló anyag tudna segíteni a dentin védelmében, illetve a fogak újjáépítésében is. A laboratóriumi vizsgálatok során fény derült arra, hogy a ragadós anyag, kalcium, illetve foszfát egyvelegébe mártott fogak sikeresen visszaépítik a sérült fogzománcot és a dentint is.

Erről a hírről a kutatók az Applied Materials and Interfaces nevű újságnak számoltak be. A kutatás során megvizsgálták azokat a fogakat is, melyeket csupán ásványi anyagokba áztattak, és ezek csak a zománcot tudták vissza növeszteni. A szakemberek úgy gondolják, hogy a felfedezett anyag „egyszerű és általános technológiát nyújthat a zománc és a dentin egyidejű regenerációjára”.

Hasonló, tudományos áttörés már korábban is bekövetkezett ebben a témában, hiszen orvosilag bizonyított ténnyé vált az, hogy az emberi fog hasonlóan erős, mint egy cápa foga. Ebből kiindulva esélyünk nyílik arra, hogy a saját fogazatunk hatékonyságát is növeljük. A meghökkentő eredményre valójában a kétféle rágószerv mikrostruktúrájának tanulmányozása vezetett.

Egyértelművé vált: bár a hatalmas cápák fogát extra erős zománc védi, valójában az emberek is pontosan ilyennel rendelkeznek. A vízi ragadozó fogának belsejét rugalmas dentin, külsejét pedig fluor-apatit alapú kemény zománc alkotja. Bár az emberi fogzománc valamivel puhább, de rendelkezik hidroxi-apatit tartalommal is, ez pedig képezi a csontjaink alkotórészét.

Valóban segíthet a tengeri hínár a fogszuvasodás ellen?

Az elmúlt évek során egyre nagyobb érdeklődés övezi azt a tengeri hínárt is, melyet Ázsiában már évszázadok óta használják az emberek. Ez a hínár azonban nem csak a benne lévő természetes ízfokozói miatt lett ennyire népszerű, hanem azért is, mert a fogainknak is igen jó szolgálatot tehet.

A kutatók eredetileg annak akartak utána járni, hogy a hínáron megtalálható licheniformis baktériumfaj segít-e a hajók törzsének megtisztításában. A vizsgálatok során azonban a kutatók felfigyeltek a vízi növény másik fontos tulajdonságára is: le tudja bontani a fogakon felgyülemlett bakteriális filmréteget, vagyis a plakkot.

A laboratóriumi vizsgálatok során beigazolódott az is, hogy ennek a baktériumnak az enzimje még a fogszuvasodást okozó bacilust is képes megsemmisíteni, ez pedig forradalmi felismerést jelenthet a szájápolás világában.

Szerző: feherdental.hu